Για την 30η αγωνιστική της Ligue 1, η Μονακό υποδέχεται την Λιλ (21:45).

Συνεχίζει το αήττητο σερί των 14 αγώνων, με συνέπεια να περάσει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας που προσφέρει την απευθείας πρόκριση στους ομίλους του ερχόμενου Champions League. Η Μονακό την προηγούμενη αγωνιστική επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 του νεοφώτιστου Στρασβούργου. Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, αφού προηγήθηκαν με τέρμα του Γιόβετιτς στο 5′, όμως το προβάδισμά τους διατηρήθηκε μέχρι το 19ο λεπτό όταν ο Μπαόκεν ισοφάρισε σε 1-1. Παρόλα αυτά οι Μονεγάσκοι δύο λεπτά αργότερα πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Ρόνι Λόπες και τέσσερα λεπτά πριν κλείσει το ημίχρονο «κλείδωσαν» το θετικό αποτέλεσμα έχοντας για σκόρερ τον Φαμπίνιο. Το συγκρότημα του Ζαρντίμ με ρεκόρ 19-6-4 λαμβάνει την δεύτερη θέση του πρωταθλήματος.

O bookmaker δεν βρέθηκε

Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Λιλ κλυδωνίζεται από τα αγωνιστικά της προβλήματα με αποτέλεσμα η κατάσταση στον σύλλογο να είναι αρκετά έκρυθμη. Στον αγώνα της περασμένης αγωνιστικής δεν κατάφερε να νικήσει την Μονπελιέ εντός έδρας (1-1) και έτσι παρέμεινε στην προτελευταία θέση. Στο 41′ ο Πέπε με το γκολ που πέτυχε έδωσε «πνοή» στην ομάδα του, όμως το προβάδισμα ήταν ισχνό διότι ο Ρουσιγιόν στο 64′ διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Πλέον το έργο του κόουτς Γκαλτιέ είναι σαφέστατα δύσκολο με τους “λιλουά” να απέχουν έναν βαθμό από τη σωτηρία.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από τη Mybet με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Mybet.