Για την φάση των «16» του Europa League, η Μαρσέιγ υποδέχεται την Αθλέτικ Μπιλμπάο (22:05).

Στην σειρά με την Μπράγκα η Μαρσέιγ έδειξε δύο πρόσωπα. Στον πρώτο αγώνα ήταν εξαιρετική και απολύτως δίκαια επικράτησε με 3-0. Όμως οι Μασσαλοί στο επαναληπτικό ματς στην Πορτογαλία δέχθηκαν την ήττα με 1-0, παρουσιάζοντας μία νωχελικότητα στο παιχνίδι τους. Το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση πέτυχε ο Χόρτα στο 31ο λεπτό. Πλέον το συγκρότημα του Ρούντι Γκαρσιά έχει θέσει ως στόχο μία καλή ευρωπαϊκή πορεία και κόντρα στην Μπιλμπάο πρέπει να αποφύγει τα αβίαστα λάθη εφόσον έχει ανάγκη την πρόκριση. Στη Ligue 1 καταλαμβάνει την 3η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 16-8-4 και συντελεστή τερμάτων 57-33.

O bookmaker δεν βρέθηκε

Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Αθλέτικ Μπιλμπάο για να βρεθεί στους «16» του Europa League απέκλεισε την Σπάρτακ Μόσχας με συνολικό σκορ 4-3, έχοντας μία νίκη και μία ήττα στο ενεργητικό της στην σειρά με τους Ρώσους. Η Μπιλμπάο γνώρισε την ήττα στο «San Mames» με 2-1 στον επαναληπτικό αγώνα. Ο Λουίς Αντριάνο άνοιξε το σκορ ένα λεπτό πριν συμπληρωθούν τα 45, αλλά οι Βάσκοι απάντησαν στο 57′ με τέρμα του Ετσέιτα. Το τελικό αποτέλεσμα «έγραψε» ο Μελγκαρέχο στο 85′ σε έναν αγώνα που στιγματίστηκε από τα επεισόδια που έλαβαν χώρα εκτός γηπέδου. Το συγκρότημα του Θιγάντα χάρη στο αποτέλεσμα του πρώτου ματς (1-3) προκρίθηκε στην επόμενη φάση.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από τη Mybet με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Mybet.