Για την 21η αγωνιστική της Ligue 1, η Μαρσέιγ υποδέχεται το Στρασβούργο (20:00).

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το νέο έτος η Μαρσέιγ, η οποία πέρασε σαν «σίφουνας» από την έδρα της Ρεν, νικώντας με το εμφατικό 3-0. Στο 35′ ο Ζερμέν άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και δέκα λεπτά αργότερα ο Σανσόν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Συμπληρώνοντας 82 λεπτά αγώνα ο Τοβέν με δικό του γκολ «έγραψε» το τελικό αποτέλεσμα και πήρε το «αίμα» του πίσω, μετά το χαμένο πέναλτι στην αρχή του αγώνα. Πλέον οι Μασσαλοί ανέβηκαν στην 4η θέση της βαθμολογίας, απέχουν από την 2η Μονακό μόλις έναν πόντο και μετρούν 12 νίκες, πέντε ισοπαλίες και τρεις ήττες, με συντελεστή τερμάτων 41-22.

O bookmaker δεν βρέθηκε

Στην αντίπερα όχθη, το Στρασβούργο φαίνεται πως θα παραμείνει με άνεση στην κατηγορία. Οι νεοφώτιστοι βρίσκονται αρκετά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και δύσκολα θα κινδυνέψουν με υποβιβασμό. Μετά από ένα αήττητο σερί 6 αγωνιστικών η ομάδα του Λορέι γνώρισε δύο σερί ήττες κόντρα από Μετς (3-0) και Γκινγκάμπ (0-2). Απέναντι στην τελευταία έχασε απολύτως δίκαια με δύο γρήγορα τέρματα που σημείωσαν οι Σαλιμπούρ και Μπενεζέτ πριν συμπληρωθούν 20 λεπτά αγώνα. Βρίσκεται στην 11η θέση της βαθμολογίας με 24 βαθμούς και μετρά έξι νίκες, έξι ισοπαλίες και οχτώ ήττες, με συντελεστή τερμάτων 24-33.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από τη Mybet με πλήθος αγορών.