Για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Γαλλίας, η Καέν υποδέχεται την Λυών (22:00).

Ο στόχος ακόμα για την Καέν δεν επετεύχθη διότι δεν έχει εξασφαλίσει την παραμονή της στην μεγάλη κατηγορία. Από τις θέσεις που οδηγούν σε απευθείας υποβιβασμό απέχει πέντε βαθμούς. Την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Ντιζόν δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 2-0. Το ματς ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους, αφού στο 24′ ο Ντα Σίλβα έστειλε κατά λάθος την μπάλα στα δίχτυα της εστίας που υπερασπίζονταν ο τερματοφύλακας του. Στην συνέχεια ο Ταβάρες στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Πλέον το σύνολο του Γκαραντέ με ρεκόρ 9-5-13, καταλαμβάνει την 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

O bookmaker δεν βρέθηκε

Στην αντίπερα όχθη, η Λυών έρχεται από ένα κάκιστο διάστημα όπου δεν έχει καταφέρει να «γευτεί» τη χαρά της νίκης εδώ και πέντε αγωνιστικές, με αποτέλεσμα να υποχωρήσει από τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Την περασμένη αγωνιστική στο ντέρμπι μίσους με την Σεντ Ετιέν δεν εκμεταλλεύτηκε την ώθηση της εξέδρας και παραχώρησε ισοπαλία 1-1. Μόλις στο 19ο λεπτό ο Μαριάνο Ντίαζ έβαλε «φωτιά» στο «Parc Olympique Lyonnais» χάρη στο τέρμα που σημείωσε, όμως ο Ντεμπισί στο 90′ ισοφάρισε για λογαριασμό των «στεφανουά» χαρίζοντας τον βαθμό στην ομάδα του. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα το συγκρότημα του Ζενεζιό μετρά 14 νίκες, οχτώ ισοπαλίες και πέντε ήττες, με συντελεστή τερμάτων 57-33.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από τη Mybet με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Mybet.