Για την 27η αγωνιστική της Euroleague, ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Ερυθρό Αστέρα (21:15).

Μετά από τα τρία διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα στον θεσμό της Euroleague, ο Παναθηναϊκός φαίνεται πως βρήκε τα πατήματά του και κόντρα στην Μάλαγα την προηγούμενη αγωνιστική πανηγύρισε το υπ’ αριθμόν τέταρτο “διπλό” στην διοργάνωση, με σκορ 79-90. Αν και οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη πέτυχαν 58 πόντους και ανέτρεψαν την κατάσταση έχοντας για καταλύτη τον Κέι Σι Ρίβερς που σημείωσε 24π. (ρεκόρ καριέρας στην διοργάνωση). Πλέον το συγκρότημα του Πασκουάλ στις εναπομείναντες τέσσερις αγωνιστικές θέλει το απόλυτο ώστε να έχει ελπίδες για την τέταρτη θέση στην βαθμολογία. Επιπλέον το «τριφύλλι» μετρά 15 νίκες και 11 ήττες, με συντελεστή πόντων 2005-2002.

O bookmaker δεν βρέθηκε

Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Ερυθρός Αστέρας δεν θα προλάβει το «τρένο» των πλέι οφ και πλέον αγωνίζεται για την υστεροφημία του. Βρίσκεται στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα απέχοντας τέσσερις νίκες από την όγδοη θέση. Ενάντια στην Βαλένθια την περασμένη αγωνιστική επιβλήθηκε με το εντυπωσιακό 106-90 εντός έδρας. Οι «νυχτερίδες» ήταν ανταγωνιστικές μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο και δίκαια γνώρισαν την ήττα. Ο πρώην «πράσινος» Φελντέιν βομβάρδιζε τα αντίπαλα στεφάνια και με 30 πόντους αναδείχθηκε σε mvp του αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» μετρούν 11 νίκες και 15 ήττες, με συντελεστή πόντων 2039-2170.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από τη Mybet με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Mybet.