Για την 27η αγωνιστική της Ligue 1, το Στρασβούργο υποδέχεται την Μονπελιέ (21:45).

Το νεοφώτιστο στην κατηγορία, Στρασβούργο, βρίσκεται στα μεσαία «στρώματα» του βαθμολογικού πίνακα και ο μοναδικός στόχος είναι να παραμείνει στη Ligue 1. Από την επικίνδυνη ζώνη το χωρίζουν τέσσερις βαθμοί και πλέον κάθε αγώνας θα λογίζεται ως τελικός. Στο τελευταίο χρονικά ματς απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμέν ηττήθηκε απολύτως φυσιολογικά, με 5-2. Αν και προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με τον Αχολού η συνέχεια δεν ήταν ιδανική για το σύνολο του Λορέι. Οι Παριζιάνοι με μία αντεπίθεση διαρκείας πήραν βραχεία κεφαλή στο ημίχρονο, αφού προηγούνταν με 3-1. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με «δράστη» τον Μπαόκεν στο 67′ αλλά ο Καβάνι με δύο απανωτά γκολ έριξε στο καναβάτσο το Στρασβούργο. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα έμεινε στην 14η θέση, έχοντας 30 βαθμούς και ρεκόρ 8-6-12.

O bookmaker δεν βρέθηκε

Στην αντίπερα όχθη, η Μονπελιέ προσπαθεί να αναρριχηθεί στη βαθμολογία, ώστε να τσεκάρει κάποιο ευρωπαϊκό εισιτήριο για την ερχόμενη χρονιά. Μετά από δύο συνεχόμενες νίκες πάντως, την περασμένη αγωνιστική έμεινε στο ισόπαλο 1-1 εντός έδρας κόντρα στην Γκινγκάμπ. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους φιλοξενούμενους, διότι προηγήθηκαν στο 30′ με τον Ν’ Γκμπακότο να νικάει τον αντίπαλο γκολκίπερ πίσω από τα έντεκα μέτρα. Η απάντηση της Μονπελιέ άργησε να έρθει στον αγώνα, όμως ο Σίο στο 73′ απέτρεψε την ήττα, για την ομάδα του. Επιπλέον ο κόουτς Κομπουαρέ  με ρεκόρ 9-11-6 βλέπει τους κόπους του να ανταμείβονται καθώς η ομάδα του καταλαμβάνει την 6η θέση στη λίγκα.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από τη Mybet με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Mybet.