Για την 25η αγωνιστική στη Ligue 1, η Λυών υποδέχεται την Ρεν (22:00).

Τις δύο τελευταίες αγωνιστικές μέτρησε ισάριθμες ήττες, με αποτέλεσμα να «κατρακυλήσει» στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Η Λυών στο προηγούμενο ματς κόντρα στη Μονακό δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 3-2 εκτός έδρας. Αν και ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τους Λιοναί, οι οποίοι προηγήθηκαν αρχικά στο 12′ με τέρμα του Μαριάνο Ντίαζ και λίγα λεπτά αργότερα διεύρυναν το προβάδισμά τους έχοντας για σκόρερ τον Τραορέ στο 27′ στην συνέχεια δεν κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ, επειδή οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν πριν κλείσει το ημίχρονο με τους Κειτά και Φαλκάο. Επιπλέον προς το τέλος του αγώνα οι Μονεγάσκοι πανηγύρισαν μία επική ανατροπή χάρις σε γκολ του Ρόνι Λόπες στο 88′. Έτσι το σύνολο του Ζενεζιό με 14 νίκες, έξι ισοπαλίες και τέσσερις ήττες, λαμβάνει την 4η θέση της κατάταξης.

O bookmaker δεν βρέθηκε

Από την άλλη πλευρά, η Ρεν φιγουράρει στα μεσαία «στρώματα» του βαθμολογικού πίνακα και μετά τις δύο διαδοχικές ήττες από την Ντιζόν και την Γκινγκάμπ οι ελάχιστες ελπίδες της για είσοδο στην «τετράδα» του πρωταθλήματος εξανεμίστηκαν. Στην τελευταία χρονικά αγωνιστική με αντίπαλο την Γκινγκάμπ ηττήθηκε με 1-0 εντός έδρας. Πιο συγκεκριμένα ο αγώνας όδευε προς ισοπαλία αλλά στο 92′ ο Ν’ Γκμπακότο έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Κουμπέκ. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα το σύνολο του Λαμουσί μετρά εννέα νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και 11 ήττες, με συντελεστή τερμάτων 28-33. Επίσης καταλαμβάνει την 10η θέση συγκεντρώνοντας 31 πόντους.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από τη Mybet με πλήθος αγορών.