Για την 30η αγωνιστική στην Ligue 1, η Μαρσέιγ υποδέχεται την Λυών (22:00).

Φέτος η Μαρσέιγ θυμίζει την ομάδα των προηγούμενων χρόνων που τερμάτιζε πάντα στις υψηλές θέσεις. Αυτή τη στιγμή έχει «καπαρώσει» την τρίτη θέση της βαθμολογίας και απέχει από την δεύτερη Μονακό τέσσερις πόντους. Μετά από δύο διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα, την περασμένη αγωνιστική επέστρεψε στις νίκες, ενάντια στην Τουλούζ με 2-1 εκτός έδρας. Στο 10′ ο Λουίζ Γκουστάβο έβγαλε σε θέση βολής τον Οκάμπος και ο τελευταίος με την σειρά του νίκησε τον αντίπαλο πορτιέρο. Η απάντηση για τους γηπεδούχους δεν άργησε να έρθει και εννέα λεπτά αργότερα ο Μουμπέλ ισορρόπησε το ματς. Τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του πρόσφερε τελικά, ο Κώστας Μήτρογλου ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγώνα. Έτσι οι Μασσαλοί κατέχουν ρεκόρ 17-8-4, με συντελεστή τερμάτων 59-34.

O bookmaker δεν βρέθηκε

Από την άλλη μεριά, η Λυών μετά την «ανομβρία» των έξι αγωνιστικών χωρίς νίκη κόντρα στην Καέν την προηγούμενη αγωνιστική έδειξε πως έχει «σφυγμό», αφού νίκησε με 1-0, εντός έδρας. Τη λύση για τους Λιονναί έδωσε ο Τραορέ στο 63′ πετυχαίνοντας το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση. Πλέον η αρμάδα του Ζενεζιό μετρά 15 νίκες, εννέα ισοπαλίες και πέντε ήττες, με συντελεστή τερμάτων 59-34, ευρισκόμενη στην τέταρτη θέση έχοντας συλλέξει 54 βαθμούς στις πρώτες 29 αγωνιστικές, με τον στόχο της δεύτερης θέσης να απομακρύνεται.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από τη Mybet με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Mybet.