Για την φάση των «16» στο Champions League, η Λίβερπουλ υποδέχεται την Πόρτο (21:45).

Βρίσκεται με το ένα πόδι στους «8», η Λίβερπουλ μετά την άνετη επικράτηση επί της Πόρτο με 5-0 στο «Dragao». Το συγκρότημα του Κλοπ ήταν καταιγιστικό και πήρε το προβάδισμα στο 25′ με τέρμα του Μανέ, ενώ πριν κλείσει το ημίχρονο ο Σαλάχ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στην επανάληψη οι «κόκκινοι» συνέχισαν σε αμείωτους ρυθμούς και στο 53′ ο Μανέ νίκησε για δεύτερη φορά τον Ζοσέ Σα, στο 69′ ο Φιρμίνο μετά από την ασίστ του Μίλνερ πρόσθεσε και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, ενώ πέντε λεπτά πριν τελειώσει το εφιαλτικό ματς για την Πόρτο ο Μανέ έφτασε στο πρώτο του χατ-τρικ στο Champions League. Πλέον ο σύλλογος από το Λίβερπουλ αρχίζει να ονειρεύεται τη συνέχεια της διοργάνωσης.

O bookmaker δεν βρέθηκε

Στην αντίπερα όχθη, η Πόρτο ουσιαστικά αντιμετωπίζει την Λίβερπουλ στον τελευταίο της αγώνα για το φετινό Champions League, αφού στο πρώτο ματς γνώρισε την βαριά ήττα από τους Άγγλους με 5-0 εντός έδρας. Καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης το συγκρότηματου Κονσεισάο βρισκόταν σε αγωνιστική αναταραχή και απολύτως δίκαια ηττήθηκε. Η επιθετική τριπλέτα των φιλοξενούμενων Σαλάχ, Μανέ και Φιρμίνο ήταν φαντασμαγορική, διότι σημείωσε και τα πέντε τέρματα της αναμέτρησης. Έτσι οι «δράκοι» στο «Anfield» θα αγωνιστούν για την υστεροφημία τους με την πρόκριση να φαντάζει όνειρο θερινής νυκτός.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από τη Mybet με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Mybet.