Για την 32η αγωνιστική της Serie B, η Σπέτσια υποδέχεται την Άσκολι (19:00).

Η παρουσία της στο πρωτάθλημα της Serie B κάθε χρόνο θεωρείται δεδομένη. Η Σπέτσια όμως φέτος θέλει να κάνει το επόμενο βήμα και να αγωνιστεί στην πρώτη κατηγορία του Ιταλικού ποδοσφαίρου. Αυτήν την στιγμή από τις θέσεις των πλέι οφ απέχει τρεις πόντους και ο επικείμενος αγώνας κόντρα στην Άσκολι είναι πολύ σημαντικός. Την περασμένη αγωνιστική στην έδρα της Περούτζια ηττήθηκε με 3-0. Οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν δύο τέρματα πριν κλείσει το ημίχρονο από τον Τσέρι, ενώ στο 88′ ο Μπιάνκο νίκησε για τρίτη φορά τον Ντι Τζέναρο. Πλέον το σύνολο του Γκάλο φιγουράρει στην 11η θέση μετρώντας 10 νίκες, 11 ισοπαλίες και 10 ήττες, με συνολικά τέρματα 32-31.

O bookmaker δεν βρέθηκε

Από την άλλη μεριά, η Άσκολι βρίσκεται σε δυσμενή θέση καθώς καταλαμβάνει την προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα απέχοντας από τις «ασφαλείς» θέσεις πέντε βαθμούς. Μετά από τρεις διαδοχικές ήττες, την προηγούμενη αγωνιστική πανηγύρισε τον θρίαμβο απέναντι στην ουραγό Τερνάρα με 2-1. Ο Παντέλα στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης «έγραψε» το 1-0, όμως τρία λεπτά αφότου άρχισε το δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα μετά από τέρμα του Γκασπαρέτο. Την λύση για τους γηπεδούχους πρόσφερε ο Μονακέλο στο 85′ καθώς έδειξε «ολύμπια» ψυχραιμία και νίκησε από τα έντεκα μέτρα τον Σάλα. Πλέον το συγκρότημα του Κόσμι κατέχει ρεκόρ 7-8-16 και συντελεστή τερμάτων 29-50.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από τη Mybet με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Mybet.