Για την φάση των «16» του Κύπελλο Γαλλίας, η Σοσό υποδέχεται την Παρί Σεν Ζερμέν (22:05).

Στάθηκε άτυχη, γιατί η κληρωτίδα την έφερε στον «δρόμο» της υπέρλαμπρης Παρί Σεν Ζερμέν. Η Σοσό που αγωνίζεται μία κατηγορία πιο κάτω θα προσπαθήσει να θέσει εκτός συνέχειας το μεγάλο φαβορί της διοργάνωσης. Για την Ligue 2 η Σοσό βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας έχοντας «μαζέψει» 40 βαθμούς. Την περασμένη αγωνιστική διέλυσε με 4-1 την Γκαζελέκ Αζαξιό εντός έδρας. Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, με τον Τουζγκάρ στο 33′ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της αντίπαλης εστίας. Στο δεύτερο μέρος ο Μαρβό απάντησε για τους φιλοξενούμενους, όμως πέντε λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 55′ ο Μέιτε ξανά έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Στη συνέχεια ο Μαρβό με αυτογκόλ στο 60′ και ο Τουζγκάρ 11 λεπτά αργότερα «έγραψαν» το τελικό σκορ. Το συγκρότημα του Ζιντλέρ μετρά 12 νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και οχτώ ήττες, με συντελεστή τερμάτων 35-35.

O bookmaker δεν βρέθηκε

Στην αντίπερα όχθη, η Παρί Σεν Ζερμέν φαίνεται πως θα έχει εύκολο έργο στην επανάκτηση των σκήπτρων στη Ligue 1. Καταλαμβάνει την πρώτη θέση της βαθμολογίας και η απόσταση από τις διώκτριες της φαντάζει αρκετά μεγάλη για να καλυφθεί. Την περασμένη αγωνιστική νίκησε εκτός έδρας την Λιλ με 3-0. Μπερχίτσε, Νέιμαρ και Λο Σέλσο οι σκόρερ για τους Παριζιάνους, που πέρασαν ένα ήσυχο απόγευμα χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα. Έτσι η Παρί με διαστημικό ποδόσφαιρο (κατά καιρούς) έφτασε τους 62 βαθμούς με ρεκόρ 20 νίκες, δύο ισοπαλίες και δύο ήττες, έχοντας ως συντελεστή τερμάτων 75-17. Επιπλέον το σύνολο του Έμερι διαθέτει την καλύτερη άμυνα και επίθεση της λίγκας.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από τη Mybet με πλήθος αγορών.