Για την 24η αγωνιστική της Ligue 1, η Μονακό υποδέχεται την Λυών (22:00).

Η περσινή πρωταθλήτρια της Ligue 1, Μονακό φέτος έχει επισκιαστεί από την πρωτοπόρο Παρί. Δεν παρουσιάζει μεγάλη σιγουριά στο παιχνίδι της με αποτέλεσμα να έχει χάσει την επαφή της  με την κορυφή, κατρακυλώντας στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Στο ντέρμπι της περασμένης αγωνιστικής έμεινε στο 2-2 με την Μαρσέιγ εκτός έδρας. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Κειτά έβαλε σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Ραμί σκόραρε για τους Μασσαλούς. Στην επανάληψη ο Ζερμέν πλήγωσε την πρώην ομάδα του, αλλά η Μονακό αποδείχθηκε εφτάψυχη καθώς ισοφάρισε με δράστη αυτή την φορά τον Φαμπίνιο στο 52′. Έχοντας ρεκόρ 14 νίκες, πέντε ισοπαλίες και τέσσερις ήττες το σύνολο του Ζαρντίμ ελπίζει στην παρουσία του στο ερχόμενο Champions League.

O bookmaker δεν βρέθηκε

Στην άλλη μεριά, η Λυών με άκρως επιθετικό και ελκυστικό ποδόσφαιρο δικαίως καταλαμβάνει την δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Η αρμάδα του Ζενεζιό στο πρωτάθλημα των υπολοίπων, καθώς η Παρί προπορεύεται με 11 πόντους διαφορά, φαίνεται πως διαθέτει το πιο ποιοτικό ρόστερ. Αυτό όμως δεν το απέδειξε την προηγούμενη αγωνιστική καθώς ηττήθηκε 3-1 από την Μπορντό. Στο 44′ ο Μαρσέλο μείωσε σε 2-1 αλλά οι Γιρονδίνοι πέτυχαν και τρίτο τέρμα πριν κλείσει το ημίχρονο επιβεβαιώνοντας στο γήπεδο την ανωτερότητα τους. Η Λυών μετράει 48 βαθμούς με ρεκόρ 14-6-3.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Mybet με πλήθος αγορών.