Για την 28η αγωνιστική της Ligue 1, η Τρουά υποδέχεται την Παρί Σεν Ζερμέν (18:00).

Είναι καταδικασμένη να σκέφτεται μόνο πως θα αποφύγει τον υποβιβασμό. Η Τρουά βαδίζει σε τεντωμένο σχοινί και αν δεν αλλάξει κάτι δύσκολα θα παραμείνει στην κατηγορία. Στον αγώνα με αντίπαλο την Ρεν εκτός έδρας γνώρισε την ήττα με 2-0. Για τους γηπεδούχους το «τρίποντο» χάρισαν οι Κάζρι στο 47′ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και ο Πρίσιτς στο 72ο λεπτό. Έτσι το σύνολο του Γκαρσία μετρά οχτώ νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και 15 ήττες, με συνολικά τέρματα 24-36, λαμβάνοντας την 18η θέση του πρωταθλήματος με 28 βαθμούς.

O bookmaker δεν βρέθηκε

Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Παρί Σεν Ζερμέν έχει εδραιωθεί στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και η  διαφορά από την δεύτερη Μονακό αυξήθηκε στους 14 πόντους. Οι Παριζιάνοι στο διαφαινόμενο ντέρμπι της περασμένης αγωνιστικής κόντρα στην Μαρσέιγ επικράτησαν με το άνετο 3-0, όμως έχασαν για τρεις μήνες όπως όλα δείχνουν το μεγάλο τους αστέρι Νειμάρ. Από τα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 10′ με τέρμα του νεαρού Μ’μπαπέ, εν συνεχεία δύο λεπτά πριν συμπληρωθεί το ημίωρο του παιχνιδιού ο Ρολάντο άθελά του έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Πελέ για το 2-0. Τελικά το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Καβάνι στο 55′ επισφραγίζοντας την νίκη. Το οικοδόμημα του Έμερι με ρεκόρ 23-2-2 έχει συντελεστή τερμάτων 84-19, διαθέτοντας την καλύτερη άμυνα και επίθεση της λίγκας.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από τη Mybet με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Mybet.