Για την 32η αγωνιστική της Premier League, η Έβερτον υποδέχεται την Μάντσεστερ Σίτι (19:30).

Φαίνεται πως συνήλθε μετά τις ήττες από Γουότφορντ και Μπέρνλι αφού τις δύο τελευταίες αγωνιστικές μέτρησε ισάριθμες νίκες. Η Έβερτον έχει ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή της και αυτό αποτυπώνεται στον αγωνιστικό χώρο. Στον περασμένο αγώνα επιβλήθηκε εκτός έδρας της Στόουκ με 2-1. Τα «ζαχαρωτά» εκμεταλλεύτηκαν την απευθείας κόκκινη κάρτα που αντίκρισε ο Άνταμς στο 30′ και προηγήθηκαν στο 69′ με τέρμα του Τοσούν. Όμως εφτά λεπτά αργότερα ο Τσούπο Μοτίνγκ ισοφάρισε για λογαριασμό των γηπεδούχων. Τελικώς το «τρίποντο» χάρισε στην ομάδα του ο Τοσούν σημειώνοντας το δεύτερο τέρμα του στην αναμέτρηση. Το σύνολο του Άλαρνταις με ρεκόρ 11-7-13 και συνολικά τέρματα 37-50, λαμβάνει την 9η θέση στο Νησί.

O bookmaker δεν βρέθηκε

Στην αντίπερα όχθη, η Μάντσεστερ Σίτι είναι αδύνατον να χάσει το πρωτάθλημα. Οι «πολίτες» με τέσσερις σερί νίκες αύξησαν τη διαφορά τους από τις διώκτριες τους. Την τελευταία χρονικά αγωνιστική επικράτησαν της Στόουκ με 2-0 εκτός έδρας. Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του ματς ο Νταβίντ Σίλβα έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Μπάτλαντ, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Έτσι το οικοδόμημα του Γκουαρδιόλα μετρά 26 νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα, με συντελεστή τερμάτων 85-20.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από τη Mybet με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Mybet.