Στα πλαίσια των προημιτελικών του KNVB Beker, η Μπρέντα φιλοξενεί την Αϊντχόφεν (21:45) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Αήττητη εδώ και τέσσερις αναμετρήσεις σε όλες τις διοργανώσεις είναι η Μπρέντα, με τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Την Παρασκευή, το σύνολο του Βίλεμ Βάις φιλοξένησε την Αλκμάαρ Β, για την Eerste Divisie, της οποίας και επικράτησε με 3-1. Προηγήθηκε με τρία τέρματα από τους Φερσούερεν (57′, 66′) και Ντόγκαν (72′), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο τελικό αποτέλεσμα, στο 86ο λεπτό. Σημειώθηκε N/G στα τρία από τα τέσσερα τελευταία της παιχνίδια. Εντός έδρας μετράει οκτώ νίκες, δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες, στη σεζόν, επικρατώντας στα τρία από τα τέσσερα πιο πρόσφατα αντίστοιχα ματς (3-0-1).

Από την άλλη, η Αϊντχόφεν μετράει ένα αήττητο σερί τριών αναμετρήσεων σε όλες τις διοργανώσεις, με δυο νίκες και μια ισοπαλία. Την Κυριακή, το σύνολο του Έρνεστ Φάμπερ φιλοξενήθηκε από τη Φένλο, για την Eredivisie, με την αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 68′, για να ισοφαρίσει με τον Ντάμφρις, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Σημειώθηκε G/G στα πέντε τελευταία της παιχνίδια. Εκτός έδρας μετράει επτά νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και έξι ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της, στη σεζόν, με μόλις ένα διπλό στις εννέα πιο πρόσφατες εξόδους της (1-3-5).