Στις 23:00, η Μπέτις υποδέχεται την Εσπανιόλ στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής στη La Liga και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Συνεχίζει να απογοητεύει και μετά τη διακοπή η Μπέτις, που παρά το καλό υλικό που διαθέτει βρίσκεται σταθερά στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας. Μετά την ήττα στο τοπικό ντέρμπι με τη Σεβίλλη (2-0 εκτός) και την εντός έδρας ισοπαλία με τη Γρανάδα (ισοφαρίστηκε στο 91′), το Σάββατο ταξίδεψε στο Σαν Μαμές, όπου γνώρισε μία ακόμη ήττα με 1-0 από την Μπιλμπάο. Βρέθηκα να κυνηγά στο σκορ από το 7ο κιόλας λεπτό και στο 86ο λεπτό ο Κανάλες απέτυχε να ισοφαρίσει από τη βούλα του πέναλτι. Με 34 βαθμούς συγκομιδή είναι στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Εσπανιόλ, μετά την εντός έδρας ήττα του Σαββάτου, πλησιάζει απειλητικά στην Segunda. Μετά από δύο καλά παιχνίδια και 4 βαθμούς συγκομιδή απέναντι σε Αλαβές και Χετάφε, μπήκε αδικαιολόγητα αγχωμένη στο ματς με τη Λεβάντε και βρέθηκε να χάνει απο το 14ο λεπτό. Ο Νταβίντ Λόπεθ ισοφάρισε στο 28′, αλλά η ροή του αγώνα έδειχνε ότι ήταν θέμα χρόνου να δεχθεί κι άλλο γκολ, αφού δεν οι παίκτες της δεν είχαν καθαρό μυαλό και άφηναν πολλά κενά στα μετόπισθεν. Ο Μπάρντι έκανε το 1-2 στο 67′ και το αυτογκόλ του Πεντρόσα στο 87′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Με 24 πόντους είναι ουραγός της κατηγορίας, στο -5 από τις θέσεις “σωτηρίας”.