Στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής στη Vysshaya Liga, η Μινσκ υποδέχεται τη Ντιναμό Μινσκ (16:00) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Νικηφόρα ξεκίνησε την πορεία της στο φετινό πρωτάθλημα η Μινσκ. Την περασμένη αγωνιστική, το σύνολο του Αντρέι Ραζίν φιλοξενήθηκε από τη Μπελσίνα, της οποίας και επικράτησε με 1-3. Βρέθηκε πίσω στο έβδομο λεπτό, όμως έφτασε στην ανατροπή με τους Βασίλιεφ (πεν. 50′), Κβασχίνσκι (55′) και Ράιζουκ (74′). Σημειώθηκε Under 2.5 στα πέντε από τα έξι τελευταία επίσημα παιχνίδια της. Επικράτησε στα πέντε από τα έξι πιο πρόσφατα εντός της στη διοργάνωση, έχοντας και μια ήττα.

Αντιθέτως, η Ντιναμό Μινσκ ξεκίνησε με ήττα τη δική της πορεία. Την περασμένη αγωνιστική, το σύνολο του Σεργκέι Γκουρένκο φιλοξένησε τη Ρουχ Μπρεστ, κόντρα στην οποία ηττήθηκε με 0-1. Το τέρμα του Κοβτούν στο 26ο λεπτό, έκρινε και την αναμέτρηση. Σημειώθηκε No Goal στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία επίσημα παιχνίδια της. Χωρίς διπλό στα πέντε πιο πρόσφατα εκτός της στη διοργάνωση, μετρώντας τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες.