Για την 38η αγωνιστική της Segunda División, η Μάλαγα φιλοξενεί την Οβιέδο (22:00) και η Bet365 προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών και κορυφαία ειδικά στοιχήματα.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι στο πρωτάθλημα η Μάλαγα, μετά και την ήττα κόντρα στη Μαγιόρκα (0-1 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βίκτορ Σάντσεθ φιλοξενήθηκε από την Κάντιθ, με την οποία και αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Παρότι ευτύχησε να προηγηθεί με τον Εντιαγέ στο έβδομο μόλις λεπτό, είδε την αντίπαλό της να φέρνει το ματς στα ίσα στο 23′, για το τελικό αποτέλεσμα. Στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της σημειώθηκε G/G. Με το βαθμό που πήρε, έφτασε τους 59 συνολικά και είναι στην έβδομη θέση, ούσα στο -2 από την εξάδα και τα play off της κατηγορίας, έχοντας και ένα ματς λιγότερο. Εννέα νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα, αγνοώντας τη νίκη στα οκτώ τελευταία αντίστοιχα παιχνίδια της (0-4-4).

Αήττητη παραμένει εδώ και έξι αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα η Οβιέδο, μετρώντας δυο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σέρχιο Εγκέα υποδέχθηκε τη Γρανάδα, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Αν και βρέθηκε πίσω στο 50′, κατάφερε εν τέλει να φτάσει στην ισοφάριση, χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Μπαλντέ, δυο λεπτά πριν από τα 90′. Στα έντεκα από τα δώδεκα τελευταία παιχνίδια της σημειώθηκε Under 2.5. Με το βαθμό που πήρε, έφτασε τους 57 συνολικά και είναι στην όγδοη θέση, ούσα στο -2 από την αποψινή αντίπαλο της. Επτά νίκες, τρεις ισοπαλίες και οκτώ ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας πάρει το διπλό στις δυο τελευταίες εξόδους της.