Στις 16:30, στην BayArena του Λεβερκούζεν, η τοπική Μπάγερ υποδέχεται την Άουγκσμπουργκ και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Η Λεβερκούζεν είναι σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση στο ξεκίνημα του 2020, έχει επιστρέψει με το πόδι πατημένο στο γκάζι μετά τη χειμερινή διακοπή στην Bundesliga. Την Πέμπτη επικράτησε και της Πόρτο με 2-1 για το Europa League και έφτασε τις 6 νίκες σε 7 παιχνίδια, με μοναδική απώλεια το 2-1 στην έδρα της Χόφενχαϊμ. Απέναντι στους “δράκους” από το Οπόρτο προηγήθηκε 2-0 με τέρματα των Αλάριο (29′) και Χάβερτς (57′), όμως το γκολ που δέχθηκε από τον Ντίας στο 73′  άφησε ανοιχτούς τους λογαριασμούς για τη ρεβάνς της ερχόμενης Πέμπτης. Στο πρωτάθλημα κατατάσσεται 5η με 40 πόντους, στο -6 από την κορυφή, προερχόμενη από δύο νίκες με ανατροπή στα τελευταία λεπτά επί των Ντόρτμουντ και Ουνιόν Βερολίνου.

Η Άουγκσμπουργκ βρίσκεται στην 11η θέση με 27 πόντους, στο +10 από την επικίνδυνη ζώνη. Την προηγούμενη αγωνιστική έμεινε στο 1-1 εντός έδρας με την Φράιμπουργκ. Ο Μαξ έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ στο 38ο λεπτό, αλλά ο Χάμπερερ ισοφάρισε για τις “ζέβρες” στο 51′ και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.