Στις 20:30, η Λεβάντε αντιμετωπίζει την Ατλέτικο Μαδρίτης για την 31η αγωνιστική της La Liga και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Η αναμέτρηση δεν θα διεξαχθεί στην κανονική έδρα της Λεβάντε, αλλά στο Camilo Cano της Νούθια.

Το Σάββατο, η Λεβάντε πήγε στη Βαρκελώνη και παίζονται πολύ έξυπνα βύθισε την Εσπανιόλ (1-3)!  Προγήθηκε με όμορφο γκολ του Μαγιοράλ στο 14ο λεπτό και κόντρα στη ροή του αγώνα ισοφαρίστηκε στο 28ο. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν φανερά αγχωμένοι και η Λεβάντε το εκμεταλλεύτηκε χτυπώντας δύο φορές, στο 67ο και 87ο λεπτό! Έπαιξε πολύ όμορφα στον ανοιχτό χώρο, δίχως ιδιαίτερο βαθμολογικό άγχος, πολύ βελτιωμένη σε σχέση με τις τυχερές ισοπαλίες απέναντι σε Βαλένθια και Σεβίλλη. Εξασφαλισμένη βαθμολογικά, με 38 πόντους είναι στο +12 από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Ατλέτικο, μετά την εντυπωσιακή 5αρα στην Παμπλόνα, επέστρεψε στις επαγγελματικές της νίκες, με το 1-0 επί τη Βαγιαδολίδ το Σάββατο. Πίεσε τους φιλοξενούμενους, έχασε σημαντικές ευκαιρίες και βρήκε το καθοριστικό τέρμα στο 81ο λεπτό από τον Ντιέγκο Κόστα, που είχε περάσει ως αλλαγή στον αγώνα 17 λεπτά νωρίτερα. 2-1-0 το ρεκόρ της μετά τη διακοπή, βρίσκεται στην 4η θέση με 52 πόντους και με νίκη απόψε αγκαλιάζει το εισιτήριο για το επόμενο Champions League, αφού οι διώκτες της δεν επέστρεψαν σε καλή κατάσταση από την καραντίνα.