Στις 16:30, στη Red Bull Arena, η Λειψία υποδέχεται τη Μπάγερ Λεβερκούζεν και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία η Λειψία, μετά το διπλό στο Λονδίνο επί της Τότεναμ, με το οποίο απέκτησε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Champions League, πέρασε με εμφατικό τρόπο και από το Γκελζενκίρχεν! Καταιγιστική στην έδρα της Σάλκε, μάλιστα ανέβασε στροφές στο τελευταίο κομμάτι παρότι είχε δώσει τον απαιτητικό αγώνα την Τρίτη. Ο εξαιρετικό Ζάμπιτσερ έκανε το 0-1, οι παίκτες του Νάγκελσμαν έχασαν ένα “τσουβάλι” ευκαιρίες πριν το ημίχρονο, αλλά τα έβαλα μαζεμένα στο τελευταίο τρίτο της αναμέτρησης. Οι Βέρνερ 961′), Χάλστενμπερτγκ 967′), Ανχελίνο (80′) και Φόρσμπεργκ (89′) διαμόρφωσαν το εντυπωσιακό 0-5!

Σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση και η Λεβερκούζεν, μετά τη χειμερινή διακοπή μετρά 8 νίκες και μόλις μία ήττα! Την Πέμπτη πήρε εντυπωσιακή πρόκριση στο Ντραγκάο με δεύτερη νίκη απέναντι στην Πόρτο. Μετά το 2-1 στην BayArena ήταν ακόμη πιο πειστική εκτός έδρας! Ο Αλάριο έκανε το 0-1 στο 10ο λεπτό, ο Ντεμιρμπάι έγραψε το 0-2 στο 50′ και ο Χάβερτζ ολοκλήρωσε το θρίαμβο στο 57′, πριν μειώσουν οι Πορτογάλοι στο τελικό 1-3.