Για τη φάση των “8” του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Ρωσία αντιμετωπίζει στο “Olimpiyskiy” την Κροατία (21:00) και η Interwetten προσφέρει τη συγκεκριμένη αναμέτρηση με πλήθος στοιχημάτων.

Τρώγοντας έρχεται η όρεξη, λέει ο θυμόσοφος λαός και κάπως έτσι το βλέπουν το πράγμα και στη Ρωσία. Οι διοργανωτές ξεκίνησαν θέτοντας ως στόχο την πρόκριση στην επόμενη φάση για πρώτη φορά στη μετά ΕΣΣΔ εποχή, τα κατάφεραν με άνεση και έκτοτε δεν είχαν άγχος. Γνώριζαν ότι κόντρα στην Ισπανία ήταν το απόλυτο αουτσάιντερ, ακόμη κι αν το ταξίδι τελείωνε κανείς δε θα είχε να τους προσάψει τίποτα. Προσέγγισαν παντελώς παθητικά το ματς, είχαν μόλις 25% κατοχή, περίπου 800 πάσες λιγότερες, μόλις 6 τελικές προσπάθειες, ωστόσο ήταν η μέρα τους. Έμειναν νωρίς πίσω στο σκορ με το αυτογκόλ του Ιγκνασέβιτς στο 11’, ωστόσο απάντησαν στο 41’ με το εύστοχο πέναλτι του Τζιούμπα.

Η παρουσία της Κροατίας στη φάση των ομίλων (3/3 νίκες) δημιούργησε υψηλότατες προσδοκίες. Δεν κατάφερε να ανταποκριθεί σ’ αυτές στο πρώτο νοκ-άουτ παιχνίδι του Μουντιάλ κόντρα στη Δανία, ωστόσο στο φινάλε ήρθε το επιθυμητό αποτέλεσμα, έστω κι αν χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτι. Οι Κροάτες έδειξαν μπερδεμένοι και αγχωμένοι, μάλλον τους έπεσε «βαριά» η ταμπέλα του φαβορί, μπήκαν απροετοίμαστοι και έμειναν πίσω στο σκορ στο πρώτο λεπτό από εκτέλεση πλαγίου άουτ! Στάθηκαν τυχεροί με την άμεση ισοφάριση του Μάντζουκιτς στο 4’, είχαν την πρωτοβουλία και μια-δυο μεγάλες φάσεις στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους. Αρκετά καλή η Δανία στο δεύτερο 45λεπτο, δημιούργησε καλύτερες προϋποθέσεις για να σκοράρει, αλλά της έλειψε η ποιότητα στην επίθεση.

**Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Interwetten.