Για την 23η αγωνιστική της Bundesliga, η Χέρτα Βερολίνου υποδέχεται την Μάιντς (21:30).

Μετά από τέσσερα συνεχόμενα ματς χωρίς νίκη η Χέρτα την προηγούμενη αγωνιστική επιτέλους επικράτησε της Μπάγερ Λεβερκούζεν, εκτός έδρας με 2-0. Στο 43′ ο Λαζάρο «πάγωσε» τους γηπεδούχους μετά από ένα πολύ όμορφο σουτ. Επίσης στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου ο Καλού μετά από ασίστ του Πέκαρικ δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει για δεύτερη φορά στον αγώνα τον Λένο. Έτσι οι “πρωτευουσιάνοι” με εφτά νίκες, εννέα ισοπαλίες και έξι ήττες, καταλαμβάνουν την 11η θέση της βαθμολογίας έχοντας για συγκομιδή 30 πόντους. Επιπλέον το σύνολο του Νταρντάι απέχει από την προνομιούχο πρώτη «εξάδα» τέσσερις βαθμούς, και το τρένο της Ευρώπης δεν έχει απομακρυνθεί.

Από την άλλη μεριά, η Μάιντς μετά τις τρεις διαδοχικές ήττες, βρίσκεται εντός επικίνδυνης ζώνης και για το υπόλοιπο της σεζόν θα παλέψει ώστε να παραμείνει στα «σαλόνια» της κατηγορίας. Στον τελευταίο χρονικά αγώνα με αντίπαλο την Χοφενχάιμ εκτός έδρας ηττήθηκε με το ευρύ 4-2. Στο 27′ ο Ζάλαι άνοιξε το σκορ, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Μπέργκριν ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Στη συνέχεια Κράμαριτς και Ζάλαι έδωσαν βραχεία κεφαλή στην ομάδα τους, με την Μάιντς να μειώνει πάλι το σκορ με το δεύτερο τέρμα του Μπέργκριν στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι όμως δύο λεπτά πριν συμπληρωθούν τα ενενήντα πέτυχαν και τέταρτο τέρμα με τον Κράμαριτς. Επιπροσθέτως το συγκρότημα του Σβάρτζ με ρεκόρ 5-5-12 και συντελεστή τερμάτων 26-41 λαμβάνει την 16η θέση του πρωταθλήματος.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Interwetten με πλήθος αγορών.