Σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση για την 17η αγωνιστική της Ligue 1, η Τουλούζ φιλοξενεί τη Λυών (20:00), την οποία η Interwetten προσφέρει με πλήθος αγορών!

Επιστροφή στις ήττες για την Τουλούζ, μετά και από τη νίκη που πήρε στην έδρα της Λιλ (1-2 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αλέν Κασανόβα υποδέχθηκε το Στρασβούργο, από το οποίο και ηττήθηκε με 1-2. Έχοντας βρεθεί πίσω στο σκορ μετά από 17 λεπτά, κατάφερε να φτάσει προσωρινά στην ισοφάριση με το πέναλτι του Σανόγκο στο 29′. Λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας όμως είδε την αντίπαλο της να πετυχαίνει και δεύτερο τέρμα, παίρνοντας έτσι το ματς. Μετά από αυτή την ήττα, βρίσκεται στην 14η θέση της κατάταξης, με 21 βαθμούς, ούσα τέσσερις πόντους πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Δυο νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα, αγνοώντας τη νίκη στα επτά πιο πρόσφατα (0-3-4).

Αήττητη παραμένει εδώ και τρεις αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα η Λυών, όπου και μετράει μια νίκη και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μπρούνο Ζενεσιό υποδέχθηκε τη Ρεμς, με την οποία και αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1-1. Παρότι βρέθηκε πίσω στο 34′, κατάφερε εν τέλει να φτάσει στο τέρμα της ισοφάριση με τον Μπακαρί Τραορέ στο 70ο λεπτό. Με το βαθμό που πήρε, έφτασε τους 33 συνολικά και βρίσκεται στην τρίτη θέση, μαζί με τη Σεντ Ετιέν, ενώ απέχει τέσσερις πόντους από τη δεύτερη Λιλ, η οποία έχει και παιχνίδι περισσότερο. Τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες ο εκτός έδρας φετινός απολογισμός της για το πρωτάθλημα, μένοντας αήττητη στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της (2-2-0).