Για την προημιτελική φάση στο κύπελλο Τουρκίας, η Ακίσαρσπορ υποδέχεται την Κασίμπασα (19:30) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και τέσσερις αναμετρήσεις σε όλες τις διοργανώσεις η Ακίσαρσπορ, μετρώντας μια ισοπαλία και τρεις ήττες. Την Κυριακή, η ομάδα του Τσιχάτ Αρσλάν υποδέχθηκε τη Μπασακσεχίρ, για την Süper Lig, από την οποία και ηττήθηκε με 0-3. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με δυο γκολ από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση στο δεύτερο, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις. Με 17 βαθμούς, είναι στην τελευταία θέση, μαζί με την Ερζουρούμσπορ, απέχοντας τέσσερις πόντους από τη ζώνη της παραμονής. Τέσσερις νίκες, πέντε ισοπαλίες και έξι ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της σε όλες τις φετινές διοργανώσεις. Στον προηγούμενο γύρο του κυπέλλου, απέκλεισε την Καϊσέρισπορ, με συνολικό σκορ 2-1 (1-2 εκτός, 0-0 εντός).

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα σε όλες τις διοργανώσεις προέρχεται από την πλευρά της η Κασίμπασα. Το Σάββατο, η ομάδα του Μουσταφά Ντενιζλί φιλοξένησε τη Σίβασπορ, για την Süper Lig, από την οποία και ηττήθηκε με 1-2. Βρέθηκε πίσω στο έκτο λεπτό, όμως κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, με τον Πέριτσα στο 14′. Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο, δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα (66′, 69′), γνωρίζοντας έτσι την ήττα. Υποχώρησε έτσι στην έβδομη θέση της κατάταξης, με 29 βαθμούς, απέχοντας τέσσερις πόντους από την πρώτη τετράδα. Πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες και τρεις ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της, σε όλες τις φετινές διοργανώσεις, ούσα χωρίς διπλό στις τρεις τελευταίες εξόδους της (0-1-2). Στον προηγούμενο γύρο του κυπέλλου, απέκλεισε στην παράταση την Αλάνιασπορ (0-0 εκτός, 1-0 εντός).