Για την φάση των «16» του Champions League, η Ρόμα υποδέχεται την Σαχτάρ Ντόνετσκ (21:45).

Στην κλήρωση για τους «16» της διοργάνωσης η Ρόμα βρέθηκε αντιμέτωπη με την Ουκρανική, Σαχτάρ Ντόνετσκ. Στον πρώτο αγώνα δεν τα κατάφερε και μοιραία γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 2-1. Οι Ρωμαίοι ξεκίνησαν ιδανικά και προηγήθηκαν στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Ουντέρ. Το προβάδισμά τους, όμως ήταν ισχνό αφού οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Φερέιρα στο 52′ και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση στο 71′ με τον Φρεντ να βρίσκει δίχτυα. Πλέον το συγκρότημα του Ντι Φραντζέσκο θα παραταχθεί στο επαναληπτικό ματς, με άκρως επιθετικές διαθέσεις, ώστε να ανατρέψει το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα.

Από την άλλη μεριά, η Σαχτάρ Ντόνετσκ κατάφερε να προκριθεί από έναν δύσκολο όμιλο και στους «16» κληρώθηκε με την Ρόμα, έναν αντίπαλο στα «κυβικά» της. Στο πρώτο ματς της σειράς επιβλήθηκε με ανατροπή (2-1) εντός έδρας. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά το γκολ του Ουντέρ, δεν κατέθεσε τα «όπλα». Αρχικά η γηπεδούχος ομάδα ισοφάρισε με «δράστη» τον Φερέιρα στο 52′ και το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Φρεντ στο 71ο λεπτό του αγώνα. Έτσι το σύνολο του Φονσέκα είναι πλέον το φαβορί του «ζευγαριού» με τη Ρόμα.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Interwetten με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Interwetten.