Για τη φάση των «16» του Europa League, η Αθλέτικ Μπιλμπάο υποδέχεται την Μαρσέιγ (20:00).

Συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις στο Europa League η Μαρσέιγ και αυτήν την φορά το θύμα της ήταν η Μπιλμπάο στον πρώτο αγώνα της σειράς που έληξε 3-1 στο «Velodrome». Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης ο Οκαμπός συνδέθηκε με τα αντίπαλα δίχτυα και στην συνέχεια ο Παγιέ έδωσε βραχεία κεφαλή στην ομάδα του πριν συμπληρωθούν τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 45+3′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αντούριθ. Όμως οι γηπεδούχοι σημείωσαν και τρίτο τέρμα με δράστη ξανά τον Οκαμπός στο 57′. Έτσι το συγκρότημα του Γκαρσιά έχει ένα μικρό προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Από την άλλη μεριά, η Αθλέτικ Μπιλμπάο μετά την πρόκριση επί της Λοκομοτίβ Μόσχας κληρώθηκε στην επόμενη φάση με την Μαρσέιγ. Ο πρώτος αγώνας ήταν εφιαλτικός για τους Βάσκους, διότι γνώρισαν την ήττα με 3-1 εκτός έδρας. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν αρκετά νωχελικά και στο πρώτο εικοσάλεπτο βρέθηκαν να χάνουν με 2-0. Όμως στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Αντούριθ νίκησε τον Μανταντά πίσω από την άσπρη βούλα. Επιπλέον στο 57′ η άμυνα της Μπιλμπάο διασπάστηκε για τρίτη φορά στην αναμέτρηση, με το αποτέλεσμα να μην ευνοεί το σύνολο του Θιγάντα.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Interwetten με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Interwetten.