Για την 18η αγωνιστική της Bundesliga, η Λειψία φιλοξενεί τη Ντόρτμουντ (19:30) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Επιστροφή στις νίκες για τη Λειψία, μετά και την ήττα που υπέστη από τη Μπάγερν Μονάχου (1-0 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, πριν τη διακοπή, η ομάδα του Ραλφ Ράγκνικ υποδέχθηκε τη Βέρντερ Βρέμης, κόντρα στην οποία επικράτησε με 3-2. Παρότι προηγήθηκε με 2-0 από το πρώτο ημίχρονο με τους Κλόστερμαν (22′) και Βέρνερ (44′), είδε την αντίπαλό της να φτάνει στην ισοφάριση στο δεύτερο μέρος (67′, 77′). Εν τέλει όμως, το τέρμα που σημείωσε ο Μπρούμα, τρία λεπτά πριν από τα 90′, ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους 31 συνολικά και είναι στην τέταρτη θέση, δυο πόντους πίσω από την τρίτη Γκλάντμπαχ. Εντός έδρας παραμένει αήττητη, μετρώντας οκτώ νίκες και δυο ισοπαλίες, στο φετινό πρωτάθλημα.

Όπως η σημερινή της αντίπαλος, έτσι και η Ντόρτμουντ κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, μετά και την ήττα που υπέστη από τη Φορτούνα Ντίσελντορφ (2-1 εκτός). Την τελευταία αγωνιστική, πριν τη διακοπή, η ομάδα του Λουσιάν Φαβρ φιλοξένησε τη Γκλάντμπαχ, της οποίας επικράτησε με 2-1. Αν και προηγήθηκε στο 42′ με το τέρμα του Σάντσο, δέχθηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Εν τέλει όμως, κατάφερε να επικρατήσει με το τέρμα του Ρόις στο 54ο λεπτό. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους 42 συνολικά και είναι μόνη πρώτη, ούσα στο +6 από τη δεύτερη Μπάγερν Μονάχου. Πέντε νίκες, δυο ισοπαλίες και μια ήττα ο εκτός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας ηττηθεί στην πιο πρόσφατη έξοδό της.

**Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Interwetten.