Για την 23η αγωνιστική της Bundesliga, το Ανόβερο υποδέχεται την Άιντραχτ Φρανκφούρτης (16:30) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για το Ανόβερο, μετά και τη νίκη που πήρε επί της Νυρεμβέργης (2-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τόμας Ντολ φιλοξενήθηκε από τη Χόφενχαϊμ, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 3-0. Βρέθηκε πίσω με δυο τέρματα από πολύ νωρίς (4′, 14′) ενώ δέχθηκε και τρίτο, δέκα λεπτά πριν το φινάλε, για το τελικό αποτέλεσμα. Αυτή ήταν και η πέμπτη ήττα στα έξι τελευταία ματς πρωταθλήματος, έχοντας παράλληλα και μια νίκη. Παραμένει έτσι εντός της επικίνδυνης ζώνης, με 14 βαθμούς σε 22 αναμετρήσεις. Τρεις νίκες, μια ισοπαλία και επτά ήττες ο εντός έδρας απολογισμός του στο πρωτάθλημα, με τα έξι τελευταία αντίστοιχα ματς να ολοκληρώνονται με N/G.

Αήττητη εδώ και πέντε αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, με μια νίκη και τέσσερις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άντι Χούτερ υποδέχθηκε τη Γκλάντμπαχ, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Αν και προηγήθηκε με τον Ντα Κόστα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, είδε την αντίπαλό της να φτάνει στην ισοφάριση, οκτώ λεπτά πριν το φινάλε. Ήταν η τέταρτη διαδοχική της ισοπαλία, μετά και από εκείνες με Βέρντερ Βρέμης (2-2), Ντόρτμουντ (1-1 εντός) και Λειψία (0-0 εκτός), με τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία της να είναι με G/G. Με το βαθμό που πήρε, έφτασε τους 34 συνολικά, ούσα στην έβδομη θέση της κατάταξης. Τέσσερις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες ο εκτός έδρας της απολογισμός στο φετινό πρωτάθλημα, αγνοώντας το διπλό στις τέσσερις τελευταίες εξόδους της (0-3-1). Την Πέμπτη, επικράτησε με 4-1 της Σαχτάρ Ντόνετσκ, εντός έδρας, για τη φάση των “32” του Europa League.