Για την έκτη και τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Champions League, η Σάλκε υποδέχεται τη Λοκομοτίβ Μόσχας (19:55)και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και τρία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις η Σάλκε, όπου και μετράει μια ισοπαλία και δυο ήττες. Το Σάββατο, η ομάδα του Ντομένικο Τεντέσκο υποδέχθηκε τη Ντόρτμουντ, στο μεταξύ τους ντέρμπι για την 1. Bundesliga, από την οποία και ηττήθηκε με σκορ 1-2. Ο Καλιτζούρι στο 61′ σημείωσε με πέναλτι το μοναδικό τέρμα για την ομάδα του, ισοφαρίζοντας έστω και προσωρινά σε 1-1. Μετά και από αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα, βρίσκεται στην 13η θέση, έχοντας συγκεντρώσει 14 βαθμούς. Επικράτησε στα τρία από τα τέσσερα τελευταία εντός της, έχοντας παράλληλα και μια ήττα. Έχει προκριθεί ήδη στην επόμενη φάση του Champions League, οπότε και αναμένεται να παραταχθεί αδιάφορη στην αποψινή αναμέτρηση.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη σε όλες τις διοργανώσεις προέρχεται η Λοκομοτίβ Μόσχας, μετά και από εκείνη κόντρα στην Ρουμπίν Καζάν (1-0 εντός), για το κύπελλο Ρωσίας. Το Σάββατο, η ομάδα του Γιούρι Σεμίν υποδέχθηκε την Όρενμπουργκ, στα πλαίσια του πρωταθλήματος, κόντρα στην οποία κατάφερε να επικρατήσει με 2-1. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά από οκτώ λεπτά, εν τέλει έφτασε στην ανατροπή, χάρη στα τέρματα που σημείωσε ο Τζέφερσον Φαρφάν στο 76ο και στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης. Έφτασε έτσι τους 28 βαθμούς και είναι στην τέταρτη θέση, όπου και “συγκατοικεί” με την Σπαρτάκ Μόσχας. Δεν πανηγύρισε κάποιο διπλό στις τρεις πιο πρόσφατες εξόδους της, ανεξάρτητα από τη διοργάνωση, μετρώντας μια ισοπαλία και δυο ήττες. Έχει τεθεί εκτός συνέχειας από την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, ωστόσο “κυνηγάει” την πρόκριση στο Europa League. Για να πετύχει αυτό το στόχο, θέλει νίκη απόψε και παράλληλα απώλεια βαθμών της Γαλατασαράι στο άλλο παιχνίδι του ομίλου.

**Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Interwetten.