Για τη φάση των «16» του Europa League, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας υποδέχεται τη Λυών (20:00).

Βατή θεωρούνταν η κλήρωση της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με τον Ερυθρό Αστέρα στην φάση των «32». Οι Μοσχοβίτες απέκλεισαν το σύνολο του Μιλόγιεβιτς με συνολικό σκορ 1-0. Η νίκη-πρόκριση ήρθε στην Ρωσία με την ΤΣΣΚΑ να πιστοποιεί τον τίτλο του φαβορί στο γήπεδο. Τη λύση για τους γηπεδούχους έδωσε ο Τζακόεφ στο 46′ του πρώτου ημιχρόνου νικώντας τον αντίπαλο κίπερ. Έτσι η ομάδα του «στρατού» θα κλιθεί να αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο την γαλλική Λυών. Για το εγχώριο πρωτάθλημα βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 11-5-5 και συντελεστή τερμάτων 29-17, απέχοντας από την πρώτη θέση οχτώ βαθμούς.

Από την άλλη μεριά, η Λυών θεωρητικά απέναντι στην Βιγιαρεάλ είχε δύσκολο έργο, όμως και στα δύο μεταξύ τους παιχνίδια πανηγύρισε ισάριθμες νίκες. Στον δεύτερο αγώνα της σειράς επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας, προστατεύοντας έτσι το 3-1 του πρώτου ματς. Οι Λιονναί εκμεταλλεύτηκαν την κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Κόστα στο 78′ και έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα άνοιξαν το σκορ στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Τραορέ να βρίσκει δίχτυα. Όμως το συγκρότημα του Ζενεζιό στο Γαλλικό πρωτάθλημα έχει χάσει αρκετό έδαφος στην διεκδίκηση της δεύτερης θέσης, αφού υπολείπεται από την Μονακό εννέα πόντους.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Interwetten με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Interwetten.