Για την 21η αγωνιστική της Serie A, η Ίντερ υποδέχεται την Ρόμα (21:45).

Περνάει μία περίοδο που η απόδοσή της βρίσκεται σε διαρκή κάθοδο. Την περασμένη αγωνιστική έμεινε μακριά από τη νίκη για 5ο διαδοχικό ματς και η πρώτη θέση αποτελεί πλέον μακρινή ανάμνηση. Στον αγώνα με τους «βιόλα» η Ίντερ παραχώρησε την 6η της ισοπαλία μέσα στη σεζόν (1-1). Στο 55′ ο Μάουρο Ικάρντι νίκησε τον Σπορτιέλο, αλλά οι «νερατζούρι» δέχθηκαν το γκολ της ισοφάρισης στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Όλες αυτές οι απώλειες βαθμών έχουν στοιχίσει στο σύνολο του Σπαλέτι που μετρά 12 νίκες, έξι ισοπαλίες και δύο ήττες, με συντελεστή τερμάτων 35-15.

Από την άλλη πλευρά, η Ρόμα έχει χάσει αρκετό έδαφος στην προσπάθειά της  να στεφθεί πρωταθλήτρια μετά από 16 ολόκληρα χρόνια. Στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής έχασε με 2-1 από την σκληροτράχηλη Αταλάντα. Κορνέλιους και Ντε Ρουν οι σκόρερ για τους φιλοξενούμενους, με τον Τζέκο να μειώνει απλά το σκορ στο 56′ μετά από ωραία ασίστ του Ελ Σαράουι. Οι Ρωμαίοι με σύνολο 12 νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες καταλαμβάνουν την 5η θέση της βαθμολογίας με 39 πόντους, έχοντας έναν αγώνα λιγότερο. Επιπλέον  η απόστασή τους από την κορυφή έχει «εκτοξευθεί» στους 12 βαθμούς.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Interwetten με πλήθος αγορών.