Για την 33η αγωνιστική της Primera Division, η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχεται την Αθλέτικ Μπιλμπάο (22:30).

Διανύει ένα εξαιρετικό διάστημα σε Ευρώπη και πρωτάθλημα. Η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά του Champions League και στην Primera παραμένει αήττητη για έξι συνεχόμενα παιχνίδια. Η «βασίλισσα» την προηγούμενη αγωνιστική πέρασε από την έδρα της Μάλαγα με 2-1. Οι Μαδριλένοι πήραν κεφάλι στο σκορ μετά την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ίσκο στο 29′ και διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 63′ με τέρμα του Καζεμίρο. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Ρολάν στις καθυστερήσεις του αγώνα. Πλέον οι «μερένχες» λαμβάνουν την τρίτη θέση έχοντας συγκομιδή 67 βαθμούς και ρεκόρ 20-7-5.

Από την άλλη μεριά, η Αθλέτικ Μπιλμπάο αυτήν τη χρονιά κινήθηκε στην μετριότητα. Φιγουράρει στα μεσαία στρώματα της βαθμολογίας και βρίσκεται στο +13 από την ζώνη του υποβιβασμού. Στο τελευταίο χρονικά ματς ηττήθηκε με 3-2 εντός έδρας από την Λα Κορούνια. Πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει αέρα δύο τερμάτων, όμως οι Βάσκοι με «δράστη» τον Ραούλ Γκαρσία μείωσαν σε 2-1. Έξι λεπτά αργότερα ο Μπόρχα νίκησε για τρίτη φορά τον Αριθαμπαλάγα και το τελικό σκορ «έγραψε» ο Σουσαέτα στο 72′. Πλέον το συγκρότημα του Θιγάντα μετρά εννέα νίκες, 12 ισοπαλίες και 11 ήττες, με συντελεστή τερμάτων 35-38.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Interwetten με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Interwetten.