Για την 24η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερ Λεβερκούζεν υποδέχεται την Σάλκε (16:30).

Τα δύο αρνητικά αποτελέσματα κόντρα σε Φράιμπουργκ (0-0) και Χέρτα Βερολίνου (0-2), διαδέχθηκε μία καθοριστική νίκη για τη συνέχεια, με αντίπαλο το υποδεέστερο Αμβούργο. Η Μπάγερ Λεβερκούζεν επιβλήθηκε της ομάδας του Λιμανιού με 2-1 εκτός έδρας. Αρχικά στο 40′ η φετινή αποκάλυψη της σεζόν Μπέιλι άνοιξε το σκορ για τις «ασπιρίνες» και δέκα λεπτά αργότερα ο Χάβερτζ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Τέλος το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 70′ με τον Χάν, χωρίς να αποτρέψουν την 14η ήττα στη σεζόν. Πλέον το συγκρότημα του Χέρλιχ μετράει 10 νίκες, οχτώ ισοπαλίες και πέντε ήττες και σύνολο τερμάτων 43-30. Επίσης φιγουράρει στην προνομιούχο 4η θέση της κατηγορίας διαθέτοντας 38 βαθμούς.

Η Σάλκε με την σειρά της μετά το αποκορύφωμα στην απόδοση της στα μέσα της σεζόν φαίνεται πως τη δεδομένη χρονική στιγμή παρουσιάζει ορισμένα σκαμπανεβάσματα στον τρόπο παιχνιδιού της με συνέπεια να βρίσκεται στην έκτη θέση της βαθμολογίας, έναν βαθμό μακριά από την προνομιούχο τέταρτη. Την περασμένη αγωνιστική επικράτησε της Χόφενχάιμ με 2-1 εντός έδρας. Οι «βασιλικοί μπλε» πήραν προβάδισμα στο 11′ με τέρμα του Κέχρερ και στο 28ο λεπτό διπλασίασαν τα τέρματα τους αυτήν την φορά έχοντας για σκόρερ τον Εμπολό. Από την πλευρά της η Χόφενχάιμ παρά την μείωση του σκορ στο 78′ δεν κατάφερε να φθάσει στην ισοφάριση. Έτσι το συγκρότημα του Τεντέσκο με ρεκόρ 10-7-6 και συντελεστή τερμάτων 36-30 επιδιώκει να τερματίσει εντός «τετράδας».

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Interwetten με πλήθος αγορών.