Για την 22η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου υποδέχεται την Σάλκε (19:30).

Η Μπάγερν Μονάχου αγνοεί τη λέξη ήττα, στο πρωτάθλημα εδώ και οχτώ αγωνιστικές και έχει πάρει σαφές  προβάδισμα στην κατάκτηση της Σαλατιέρας, αφού απέχει από την δεύτερη Μπάγερ Λεβερκούζεν 18 πόντους. Άλλη μια νίκη πανηγύρισε την περασμένη αγωνιστική το σύνολο του Χάινκες, με το θύμα του αυτή την φορά να είναι η Μάιντζ (0-2). Στο πρώτος μέρος και πιο συγκεκριμένα στο 33′ ο Ριμπερί με πλασέ άνοιξε το σκορ, ενώ την σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο αναγεννημένος Χάμες Ροντρίγκες ένα λεπτό πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίχρονο. Έτσι οι Βαυαροί μετρούν σε 21 αγωνιστικές 17 νίκες, δύο ισοπαλίες και δύο ήττες, με συντελεστή τερμάτων 51-16, διαθέτοντας την καλύτερη άμυνα και επίθεση του πρωταθλήματος.

Από την άλλη μεριά, η Σάλκε την τελευταία περίοδο προέρχεται από μία μικρή αγωνιστική κρίση, με αποτέλεσμα να κατρακυλήσει στην 5η θέση της κατηγορίας, όμως με έναν βαθμό διαφορά από τον δεύτερο. Στον τελευταίο χρονικά αγώνα ηττήθηκε με 2-1 εκτός έδρας από την Βέρντερ Βρέμης. Προηγήθηκε με τέρμα του Κονοπλιάνκα, αλλά μετά την αποβολή του Νάστασιτς στο 78′ δέχθηκε δύο γκολ από Κρούζε και Γιουνούζοβιτς αντίστοιχα. Πλέον οι «βασιλικοί μπλε» μετρούν εννέα νίκες, εφτά ισοπαλίες και πέντε ήττες, έχοντας ως συντελεστή τερμάτων 33-27, με συγκομιδή 34 πόντων.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Interwetten με πλήθος αγορών.