Για την εμβόλιμη 31η αγωνιστική της Premier League, η Μπέρνλι υποδέχεται την Τσέλσι (21:45).

Διανύει μία εξαιρετική περίοδο, καθώς τις τελευταίες πέντε αγωνιστικές μέτρησε ισάριθμες νίκες. Η Μπέρνλι βρίσκεται στο -2 από την έκτη Άρσεναλ και διατηρεί τις ελπίδες της για έξοδο στην Ευρώπη. Την περασμένη αγωνιστική νίκησε την Λέστερ με 2-1 εντός έδρας. Πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν βραχεία κεφαλή λόγω των τερμάτων του Γούντ και του Λόνγκ. Πάντως το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Βάρντι στο 72′ της αναμέτρησης. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα το σύνολο του Ντάις μετρά 14 νίκες, 10 ισοπαλίες και εννέα ήττες, με συντελεστή τερμάτων 33-29.

Από την άλλη μεριά, η Τσέλσι μετά από μία μικρή αγωνιστική κρίση φαίνεται πως σιγά σιγά βρίσκει τα πατήματά της. Στον τελευταίο χρονικά αγώνα με αντίπαλο την Σαουθάμπτον επικράτησε εκτός έδρας με 2-3. Παρά τα τέρματα του Τάντιτς και του Μπεντναρέκ το συγκρότημα του Κόντε μέσα σε ένα διάστημα οχτώ λεπτών (70-78) ανέτρεψε το σκορ χάρη στα γκολ του Ζιρού (2) και του Αζάρ. Έτσι οι «μπλε» λαμβάνουν την πέμπτη θέση στην βαθμολογία έχοντας 60 πόντους και μετρούν 18 νίκες, έξι ισοπαλίες και εννέα ήττες, σε 34 αγωνιστικές.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Interwetten με πλήθος αγορών.

***Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Interwetten.