Στον αγώνα ρεβάνς της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ ανόδου στην Πριμέρα Ντιβιζιόν, η Σπόρτινγκ Χιχόν υποδέχεται τη Βαγιαδολίδ (21:30), με την Interwetten να προσφέρει το παιχνίδι με πλήθος αγορών!

Με την πλάτη στον τοίχο βρίσκεται η Σπόρτινγκ Χιχόν, καθώς μετά την ήττα με 3-1 στο «Θορίγια» από τη Βαγιαδολίδ το έργο της για πρόκριση στους τελικούς των πλέι οφ έχει δυσκολέψει αρκετά. Παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε να χάνει 3-0 στην ανάπαυλα, δεχόμενη μάλιστα τα τρία γκολ από το 29’ μέχρι το 37’ της συνάντησης. Στην επανάληψη ανέβασε την απόδοσή της και πήγε να σώσει τα προσχήματα, με το γκολ του Γιόνι στο 70’ της συνάντησης (3-1) να την κρατάει ζωντανή στη μάχη που δίνει για την πρόκριση στους τελικούς των πλέι οφ.

Από τη δική της πλευρά, η Βαγιαδολίδ εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τον παράγοντα έδρα στο πρώτο παιχνίδι, απέκτησε σημαντικό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο «Μολινόν» και ταξιδεύει στο Χιχόν, με στόχο το εκτός έδρας γκολ, που θα κάνει ακόμη πιο δύσκολη τη ζωή της αντιπάλου. Μπήκε αποφασισμένα από την αρχή και έχοντας εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, πήγε με το εμφατικό 3-0 στα αποδυτήρια. Εμφανίστηκε πιο συντηρητική στην επανάληψη, δέχθηκε φάσεις από την αντίπαλο και δεν μπόρεσε να αποφύγει τη μείωση στο 70’ της συνάντησης.

**Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Interwetten.