Για την ένατη αγωνιστική της 2. Bundesliga, η Κολωνία υποδέχεται τη Ντούισμπουργκ (21:30) και η Interwetten προσφέρει τον αγώνα με πλήθος αγορών.

Από την τρίτη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα προέρχεται η Κολωνία, μετά και από εκείνες κόντρα σε Σαντχάουσεν (0-2 εκτός) και Ίνγκολσταντ (2-1 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μάρκους Άνφανγκ φιλοξενήθηκε από την Αρμίνια Μπίλεφελντ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-3. Με δυο προσωπικά τέρματα του, ο Τερόντε έδωσε σαφές προβάδισμα στην ομάδα του (45’+1, 70′), πριν οι γηπεδούχοι μειώσουν σε 1-2. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κόρδοβα, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Έφτασε έτσι τους 19 βαθμούς και είναι στην κορυφή της κατηγορίας, στο +2 από Ουνιόν Βερολίνου και Αμβούργο. Δυο νίκες και από μια ισοπαλία και ήττα σε τέσσερα εντός έδρας παιχνίδια για το πρωτάθλημα.

Εξακολουθεί να αγνοεί τη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα η Ντούισμπουργκ, μετρώντας δυο ισοπαλίες και έξι ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ίλια Γκούεφ υποδέχθηκε τη Ρέγκενσμπουργκ, από την οποία και ηττήθηκε με 1-3. Ο Γκιάου στο 24′ είχε μειώσει προσωρινά σε 1-2 για την ομάδα του. Μετά και από αυτό το νέο αρνητικό αποτέλεσμα, εξακολουθεί να βρίσκεται στην τελευταία θέση της κατηγορίας, με μόλις δυο βαθμούς. Δυο ισοπαλίες και δυο ήττες σε τέσσερις εξόδους στο φετινό πρωτάθλημα.

**Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Interwetten.