Για την ημιτελική φάση του Taça de Portugal, η Πόρτο υποδέχεται τη Μπράγκα (22:15) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Τη δεύτερη διαδοχική της νίκη πανηγύρισε η Πόρτο, μετά και από εκείνη επί της Σετούμπαλ (2-0). Την περασμένη Παρασκευή, η ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο φιλοξενήθηκε από την Τοντέλα, για την Primeira Liga, στην έδρα της οποίας πήρε το διπλό, επικρατώντας με 0-3. Ο Πέπε έβαλε μπροστά την ομάδα του στο 11′, με τον Όλιβερ Τόρες να διπλασιάζει τα τέρματα της στο 52′. Το τελικό αποτέλεσμα (0-3), διαμόρφωσε ο Ερέρα, στο 74ο λεπτό. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους 57 συνολικά και είναι στην πρώτη θέση, ένα πόντο πάνω από τη Μπενφίκα. Σε συνολικά 18 εντός έδρας αναμετρήσεις, πανηγύρισε 16 φορές τη νίκη, ενώ μετράει ακόμη από μια ισοπαλία και ήττα. Τα έξι από τα οκτώ τελευταία της αντίστοιχα ματς ολοκληρώθηκαν με Over 2.5.

Σε αντίθεση με την αποψινή της αντίπαλο, η Μπράγκα προέρχεται από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα, μετά και από εκείνη κόντρα στη Σπόρτινγκ (3-0). Την περασμένη Παρασκευή, η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα υποδέχθηκε τη Μπελενένσες, για την Primeira Liga, από την οποία και ηττήθηκε με 0-2. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 38ο λεπτό, ενώ δέχθηκε και δεύτερο με τη συμπλήρωση μιας ώρας, χωρίς ωστόσο να πετύχει κάτι το αξιόλογο. Τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία της παιχνίδια έχουν ολοκληρωθεί με N/G. Μετά από αυτό το νέο αρνητικό αποτέλεσμα, βρίσκεται στην τρίτη θέση, έχοντας συγκεντρώσει 49 βαθμούς, ούσα επτά μακριά από τη δυάδα και τρεις πάνω από την τέταρτη Σπόρτινγκ. Εννέα νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της σε όλες τις φετινές διοργανώσεις. Οι τρεις από τις τέσσερις τελευταίες της ολοκληρώθηκαν με Over 2.5.