Για την 22η αγωνιστική της 2. Bundesliga, η Πάντερμπορν υποδέχεται την Κολωνία (19:30) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα προέρχεται η Πάντερμπορν, μετά από εκείνη κόντρα στην Γκρόιτερ Φιρθ (6-0 εντός). Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Στέφεν Μπάουμγκαρτ φιλοξενήθηκε από τη Μπόχουμ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2. Προηγήθηκε μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Ζολίνσκι, με τον Μίτσελ να διπλασιάζει τα τέρματα της στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Οι γηπεδούχοι απλά μείωσαν στο τελικό αποτέλεσμα, στο 79ο λεπτό. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους 34 συνολικά και βρίσκεται στην έβδομη θέση, με τη διαφορά της από την πρώτη τριάδα να είναι στους τρεις βαθμούς. Είναι αήττητη μπροστά στο κοινό της, μετρώντας πέντε νίκες και επτά ισοπαλίες, επικρατώντας στα τρία τελευταία αντίστοιχα παιχνίδια της.

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για την Κολωνία, μετά από δυο διαδοχικές ήττες που υπέστη από Μπόχουμ (2-3 εντός) και Ουνιόν Βερολίνου (2-0 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μάρκους Ανφάνγκ υποδέχθηκε την Ζανκτ Πάουλι, της οποίας και επικράτησε με 4-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Γιον Κόρδοβα, που πέτυχε χατ τρικ (32′, 53′, 58′), ενώ δίχτυα βρήκε επίσης και ο Τερόντε (85′). Οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1 (38′). Με το τρίποντο που πήρε, έφτασε τους 39 συνολικά και είναι στην πρώτη θέση, τέσσερις πόντους πίσω από το πρωτοπόρο Αμβούργο, που έχει και παιχνίδι περισσότερο. Είναι η πιο παραγωγική ομάδα της κατηγορίας, με 51 τέρματα στο ενεργητικό της. Έξι νίκες, μια ισοπαλία και δυο ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο πρωτάθλημα.