Για την 11η αγωνιστική της Primeira Liga, η Ρίο Άβε φιλοξενεί τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας (22:15) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, μετά από οκτώ αναμετρήσεις και με απολογισμό πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες, υπέστη και πάλι η Ρίο Άβε. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χοσέ Γκόμες φιλοξενήθηκε από την Άβες, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 2-1. Αγωνιζόμενη με παίκτη λιγότερο από το 14ο λεπτό, δέχθηκε δυο τέρματα πριν την ανάπαυλα (16′, 45’+2). Το μόνο που κατάφερε ήταν απλά να μειώσει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ματς, με το τέρμα του Μπρούνο Μορέιρα. Μετά και από αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα, βρίσκεται στην πέμπτη θέση με 18 βαθμούς, όπου και “συγκατοικεί” με την Βιτόρια Γκιμαράες. Αήττητη εντός έδρας, όπου σε πέντε αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα, μετράει τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία. Προέρχεται από την εντός έδρας επικράτησε με 7-0 επί της Σίλβες, στα πλαίσια του κυπέλλου.

Από την τρίτη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα προέρχεται η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, μετά και από εκείνες επί των Μποαβίστα (3-0 εντός) και Σάντα Κλάρα (1-2 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τιάγκο Φερνάντες υποδέχθηκε την Τσάβες, κόντρα στην οποία επικράτησε με 2-1. Τα δυο τέρματα που σημείωσε ο Μπας Ντοστ (23′, πεν. 86′) ήταν και αυτά που της χάρισαν τη νίκη, παρότι είχε δεχθεί προσωρινά την ισοφάριση (81′). Με το νέο της αυτό τρίποντο, έφτασε τους 22 συνολικά και βρίσκεται στην τέταρτη θέση, απέχοντας πέντε από την πρωτοπόρο Πόρτο, η οποία έχει και ένα παιχνίδι περισσότερο. Δυο νίκες, μια ισοπαλία και δυο ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα. Την περασμένη Πέμπτη, επικράτησε με το εντυπωσιακό 1-6 της Καραμπάκ, εκτός έδρας, για την πέμπτη αγωνιστική του Europa League.

**Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Interwetten.