Για την 18η αγωνιστική της Bundesliga, η Σάλκε υποδέχεται τη Βόλφσμπουργκ (19:00) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Επιστροφή στις νίκες για τη Σάλκε, μετά από τέσσερα παιχνίδια στο πρωτάθλημα, με απολογισμό δυο ισοπαλίες και δυο ήττες. Πριν από τη διακοπή, η ομάδα του Ντομένικο Τεντέσκο φιλοξενήθηκε από τη Στουτγκάρδη, στην έδρα της οποίας πήρε το διπλό, επικρατώντας με 1-3. Τα τέρματα που σημείωσαν οι Σκρίμπσκι (10′), Σανέ (70′) και Κούτουσου (78′) ήταν και αυτά που της χάρισαν τη νίκη, με τη Στουτγκάρδη να μειώνει προσωρινά σε 1-2 στο 76′. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους 18 συνολικά και βρίσκεται στην 13η θέση, μαζί με τη Φορτούνα Ντίσελντορφ, απέχοντας τέσσερις πόντους από την επικίνδυνη ζώνη. Τρεις νίκες και πέντε ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της στο πρωτάθλημα, έχοντας ηττηθεί στα δυο τελευταία αντίστοιχα παιχνίδια.

Αήττητη παραμένει εδώ και έξι αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα η Βόλφσμπουργκ, μετρώντας πέντε νίκες και μια ισοπαλία. Πριν τη διακοπή, η ομάδα του Μπρούνο Λαμπαντία φιλοξενήθηκε από την Άουγκσμπουργκ, στην έδρα της οποίας πήρε το διπλό, επικρατώντας με 2-3. Παρότι προηγήθηκε με δυο τέρματα των Γκιλαβόγκι (33′) και Ουίλιαμ (41′), είδε την αντίπαλο να φτάνει στην ισοφάριση, στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου. Εν τέλει όμως, το τέρμα του Γκέχαρντ στο 89ο λεπτό, ήταν και αυτό που της χάρισε τη νίκη. Έφτασε έτσι τους 28 βαθμούς και είναι στην πέμπτη θέση, στο -3 από την τετράδα. Πέντε νίκες, δυο ισοπαλίες και μια ήττα ο εκτός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα, μένοντας αήττητη στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της (4-1-0).

**Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Interwetten.