Για τη φάση των “8” του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Βραζιλία αντιμετωπίζει στο Καζάν το Βέλγιο (21:00) και η Interwetten προσφέρει τη συγκεκριμένη αναμέτρηση με πλήθος στοιχημάτων.

Την κορυφαία εμφάνιση της μέχρι τώρα παρουσίας της στο Μουντιάλ έκανε η Βραζιλία στο πρώτο νοκ-άουτ παιχνίδι του τουρνουά. Ήταν δεδομένο ότι το Μεξικό θα είναι ανταγωνιστικό, αυτό το κατάλαβε καλά η «σελεσάο» στα πρώτα 15 λεπτά, όπου δεν πατούσε καλά και θα μπορούσε να έχει βρεθεί πίσω στο σκορ, ωστόσο η συνέχεια ανήκε στην ομάδα του Τίτε. Πήρε τα ηνία μετά το ημίωρο, έβγαλε αρκετές ευκαιρίες, κυριάρχησε πλήρως στο δεύτερο ημίχρονο, επικουρούμενη και απ’ το γρήγορο γκολ του Νεϊμάρ στο 51’. Είχε αρκετές φάσεις για να τελειώσει από νωρίς το ματς η Βραζιλία, τελικά αυτό συνέβη στο 88’ με τον Φιρμίνο, έπειτα από προσπάθεια του Νεϊμάρ.

Έβαλε τα χέρια του και πήγε να βγάλει τα… μάτια του το Βέλγιο την περασμένη Δευτέρα. Ήταν το απόλυτο φαβορί κόντρα στην Ιαπωνία, οτιδήποτε διαφορετικό απ’ την πρόκριση θα αποτελούσε αποτυχία τεραστίων διαστάσεων, κόντεψε να πάθει πολύ μεγάλη ζημιά. Οι Ιάπωνες σκόραραν δύο γκολ σε ισάριθμες φάσεις απ’ το 48’ μέχρι το 52’, κάπου εκεί το Βέλγιο κλήθηκε να δείξει χαρακτήρα. «Κλειδί» αποτέλεσε η σχετικά γρήγορη μείωση απ’ τον Φερτόνγκεν (69’), αλλά και η είσοδος του Φελαϊνί, οποίος μπήκε στο 65’ και στο 74’ ισοφάρισε με τον γνώριμο τρόπο του, με κεφαλιά. Πίεσε πάρα πολύ η ομάδα του Μαρτίνεθ στα τελευταία 20 λεπτά, έβγαλε κλασικές ευκαιρίες με Λουκάκου και Αζάρ, τελικά η ολική ανατροπή ήρθε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων χάρη στην υποδειγματική αντεπίθεση που ενορχήστρωσε ο Ντε Μπράιν και κατέληξε με τον Τσαντλί να σκοράρει.

**Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Interwetten.