Η Μονπελιέ φιλοξενεί την Παρί Σεν Ζερμέν (20:00), σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση για την 34η αγωνιστική της Ligue 1, με την Interwetten να προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη σε επίπεδο πρωταθλήματος προέρχεται η Μονπελιέ, έχοντας προηγηθεί εκείνη κόντρα στην Τουλούζ (2-1 εντός). Για την προηγούμενη αγωνιστική, το σύνολο του Μισέλ Ντερ Ζακαριάν αντιμετώπισε τη Στρασμπούργκ, εκτός έδρας, της οποίας και επικράτησε με 1-3. Οι Ντελόρ (22′, 86′) και Μολέ (28′) ήταν και αυτοί που σημείωσαν τα τέρματα της, με τους γηπεδούχους να μειώνουν προσωρινά σε 1-2 (34′). Αυτή ήταν και η τρίτη νίκη της στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές, ούσα στην έκτη θέση της κατάταξης με 51 βαθμούς, όσους έχει και η Νις, με ματς όμως περισσότερο. Εντός έδρας μετράει επτά νίκες, έξι ισοπαλίες και τρεις ήττες στο πρωτάθλημα, έχοντας υποστεί μια ήττα στα επτά τελευταία αντίστοιχα παιχνίδια της (3-3-1).

Την πρώτη της νίκη, μετά από τρεις αναμετρήσεις με απολογισμό μια ισοπαλία και δύο ήττες, πανηγύρισε και πάλι η Παρί Σεν Ζερμέν. Για την προηγούμενη αγωνιστική, το σύνολο του Τόμας Τούχελ φιλοξένησε τη Μονακό, κόντρα στην οποία πήρε τη νίκη με 3-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Κιλιάν Εμπαπέ που σημείωσε χατ τρικ (15′, 38′, 55′), με τους Μονεγάσκους να μειώνουν στο τελικό αποτέλεσμα, δέκα λεπτά πριν το φινάλε. Κάπως έτσι, έφτασε τους 84 βαθμούς, με αποτέλεσμα να κατακτήσει και τυπικά πλέον το πρωτάθλημα. Εκτός έδρας μετράει έντεκα νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες στο πρωτάθλημα, έχοντας ηττηθεί στις δύο τελευταίες εξόδους της. Το Σάββατο, ηττήθηκε στα πέναλτι 6-5 από τη Ρεν, μετά και το μεταξύ τους 2-2 στην κανονική διάρκεια και την παράταση στον τελικό του Coupe de France.