Για την 23η αγωνιστική της Bundesliga, η Βόλφσμπουργκ υποδέχεται την Μπάγερν Μονάχου (16:30).

Φέτος δεν είναι η χρονιά της διότι παραμένει στα χαμηλά «κλιμάκια» της βαθμολογίας. Η Βόλφσμπουργκ στην αναμέτρηση με την Βέρντερ Βρέμης γνώρισε την ήττα με 3-1 εκτός έδρας. Στο 4′ ο Αουγκούστινσον έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του αντίπαλου πορτιέρο, ενώ πέντε λεπτά πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίχρονο ο Κάινζ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 49′ ο Βερχάεφ πήρε το ριμπάουντ από το άστοχο πέναλτι του για να μειώσει σε 2-1. Εικοσιδύο λεπτά αργότερα ο Κάινζ μετά την ασίστ του Κρούζε νίκησε τον Κάστελς για δεύτερη φορά. Επίσης οι «λύκοι» μετρούν τέσσερις νίκες, 12 ισοπαλίες και έξι ήττες, με συντελεστή τερμάτων 25-28, ευρισκόμενοι στην 13η θέση του πρωταθλήματος.

Από την άλλη πλευρά, η Μπάγερν Μονάχου με ένα απίστευτο σερί εννέα νικηφόρων αγώνων μπορεί να αισθάνεται αρκετά σίγουρη για την έκτη συνεχόμενη κατάκτηση της Σαλατιέρας διότι απέχει από την Λειψία 18 βαθμούς. Στον τελευταίο χρονικά αγώνα επικράτησε εντός έδρας της Σάλκε με 2-1. Μόλις στο 6ο λεπτό οι Βαυαροί προηγήθηκαν χάρις σε τέρμα του Λεβαντόφσκι, όμως οι «βασιλικοί μπλε» ισοφάρισαν με τον Ντι Σάντο στο 29′. Την λύση για τους γηπεδούχους έδωσε ο Τόμας Μίλερ έξι λεπτά αργότερα νικώντας τον Φάρμαν. Έτσι η ομάδα του αναμορφωτή Χάινκες μετράει 18 νίκες, δύο ισοπαλίες και δύο ήττες, με 53 γκολ υπέρ και 17 κατά, καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Interwetten με πλήθος αγορών.