Για την 23η αγωνιστική στην Bundesliga, η Γκλάντμπαχ υποδέχεται την Μπορούσια Ντόρτμουντ (19:00).

Μετά από τις τρεις διαδοχικές ήττες, η Γκλάντμπαχ «κατρακύλησε» στην 10η θέση της βαθμολογίας, απέχοντας από την προνομιούχο έκτη τρεις πόντους. Τα «πουλάρια» στο τελευταίο χρονικά ματς απέναντι στην Στουτγκάρδη ηττήθηκαν εκτός έδρας με 1-0. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την έδρα τους και από το 5ο λεπτό της αναμέτρησης, ευτύχησαν να προηγηθούν χάρις σε τέρμα του Γκίντσεκ. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο Χέκινγκ μετρά από την άκρη του πάγκου του εννέα νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και εννέα ήττες με συντελεστή τερμάτων 30-34, έχοντας συλλέξει 31 βαθμούς.

Στην αντίπερα όχθη, η Ντόρτμουντ μετά το κάκιστο αγωνιστικό πρόσωπο που παρουσίασε στα μέσα της σεζόν, φαίνεται πως πλέον πραγματοποιεί ένα μικρό restart. Βρίσκεται εντός «τετράδας» στην βαθμολογία, τσεκάροντας μέχρι στιγμής ευρωπαϊκό εισιτήριο για την ερχόμενη χρονιά. Την περασμένη αγωνιστική νίκησε το Αμβούργο 2-0, με άκρως επαγγελματικό τρόπο. Στο 49′ ο Μπατσουαγί, σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο ματς και στο 92′ ο Μάριο Γκέτσε είκοσι λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο εκτέλεσε τον Μαθένια. Οι Βεστφαλοί μετρούν 10 νίκες εφτά ισοπαλίες και πέντε ήττες, έχοντας στο ενεργητικό τους 47-29 τέρματα. Επιπλέον η αρμάδα του Στόγκερ φιγουράρει στην 3η θέση της βαθμολογίας, με 37 πόντους.

Η αναμέτρηση προσφέρεται από την Interwetten με πλήθος αγορών.