Για την 2η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, η Παρί Σεν Ζερμέν δοκιμάζεται στην έδρα της Γκινγκάμπ (18:00) και η Interwetten προσφέρει τον αγώνα με πλήθος αγορών.

Με το “αριστερό” ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα η Γκινγκάμπ, γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Σεντ Ετιέν. Στάθηκε στο ύψος της και πραγματοποίησε μια καλή εμφάνιση, στο πρώτο ημίχρονο δέχθηκε πίεση και πήγε με την πλάτη στον τοίχο στην ανάπαυλα (1-0). Καλύτερη στην επανάληψη, ισοφάρισε με πέναλτι στο 56′ και στη συνέχεια είχε ευκαιρία να κάνει την ανατροπή. Μπορούσε να πάρει στο φινάλε το βαθμό, τον έχασε και αυτόν στο 80′ της συνάντησης (2-1).

Δεν είχε διαθέσιμη σχεδόν τη μισή ενδεκάδα ο Τόμας Τούχελ στα πρώτα επίσημα ματς της σεζόν, ωστόσο η Παρί απέδειξε για ακόμη μια φορά την τεράστια ποιότητα που διαθέτει. . Κατέκτησε εύκολα το Σούπερ Καπ, νικώντας 4-0 τη Μονακό και στην πρεμιέρα της Ligue 1 κέρδισε εύκολα με 3-0 την Καέν. Πολύ εύκολα έφθασε στη νίκη, ήταν μπροστά με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχε το τρίτο στο 89′ της συνάντησης (3-0). Επιστρέφει σήμερα ο Εμπαμπέ, όχι ακόμα ο Καβάνι.