Για την 23η αγωνιστική της Ligue 1, η Σεντ Ετιέν φιλοξενεί το Στρασβούργο (22:00) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι στο πρωτάθλημα η Σεντ Ετιέν, μετά και την ήττα από τη Λυών (1-2 εντός). Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ζαν Λουί Γκασέ φιλοξενήθηκε από τη Ναντ, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Παρότι προηγήθηκε με τον Καμπελά στο 58′, είδε την αντίπαλό της να φτάνει στην ισοφάριση στο 70′, για το τελικό 1-1. Και οι δυο ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες, από τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Με το βαθμό που πήρε, έφτασε τους 37 συνολικά και βρίσκεται στην τέταρτη θέση, απέχοντας τρεις πόντους από την τρίτη Λυών. Αποδίδει καλύτερα στα εντός έδρας παιχνίδια της, όπου και έχει απολογισμό οκτώ νίκες, δυο ισοπαλίες και μια ήττα, για το φετινό πρωτάθλημα, έχοντας ηττηθεί στο πιο πρόσφατο από αυτά.

Από την τέταρτη διαδοχική του νίκη στο πρωτάθλημα προέρχεται το Στρασβούργο, μετά και από εκείνες επί των Νις (2-0 εντός), Τουλούζ (1-2 εκτός) και Μονακό (1-5 εκτός). Την περασμένη αγωνιστική, η ομάδα του Τιερί Λορί φιλοξένησε τη Μπορντό, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Το τέρμα που σημείωσε ο Λάλα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ήταν και αυτό που της χάρισε τη νίκη. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους 35 συνολικά και βρίσκεται στην πέμπτη θέση, μαζί με τη Μονπελιέ, ενώ απέχει μόλις δυο από την αποψινή της αντίπαλο. Από τέσσερις νίκες και ισοπαλίες, καθώς και τρεις ήττες, ο εκτός έδρας απολογισμός της στα πλαίσια του φετινού πρωταθλήματος, έχοντας επικρατήσει στις τρεις από τις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της. Μεσοβδόμαδα, επικράτησε με 3-2 της Μπορντό, εντός, για το Coupe de la Ligue.