Για την 14η αγωνιστική της 1. Bundesliga, η Σάλκε υποδέχεται τη Ντόρτμουντ (16:30) και η Interwetten προσφέρει την αναμέτρηση με πλήθος αγορών!

Από ένα αήττητο σερί δυο αγώνων πρωταθλήματος προέρχεται η Σάλκε, μετρώντας μια νίκη και μια ισοπαλία. Την περασμένη αγωνιστική, η ομάδα του Ντομένικο Τεντέσκο αντιμετώπισε εκτός έδρας τη Χόφενχαϊμ, με την οποία και αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με πέναλτι στο 59′, εν τέλει ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο, με τον Μπενταλέμπ στο 79′ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα. Με το βαθμό αυτό, έφτασε τους 14 συνολικά και βρίσκεται στην 12η θέση, όπου και “συγκατοικεί” με τη Φράιμπουργκ. Τρεις νίκες και τρεις ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας στα δυο πιο πρόσφατα. Την Τρίτη (11/12), θα υποδεχθεί τη Λοκομοτίβ Μόσχας, για το Champions League.

Αήττητη εξακολουθεί να βρίσκεται στο φετινό πρωτάθλημα η Ντόρτμουντ, μετρώντας δέκα νίκες και τρεις ισοπαλίες. Την περασμένη αγωνιστική, η ομάδα του Λουσιάν Φαβρ φιλοξένησε τη Φράιμπουργκ, της οποίας και επικράτησε με 2-0. Ο Ρόις με πέναλτι στο 40′ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, με τον Πάκο Αλκάθερ να γράφει το τελικό αποτέλεσμα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, έφτασε τους 33 συνολικά και βρίσκεται στην κορυφή, απέχοντας εφτά βαθμούς από τη δεύτερη Γκλάντμπαχ. Τέσσερις νίκες και δυο ισοπαλίες ο εκτός έδρας απολογισμός της, επικρατώντας στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της. Την Τρίτη (11/12), θα αντιμετωπίσει τη Μονακό, εκτός έδρας, για το Champions League.

**Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Interwetten.