Για τη φάση των “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Ουρουγουάη αντιμετωπίζει στο Σότσι την Πορτογαλία (21:00) και η Interwetten προσφέρει τη συγκεκριμένη αναμέτρηση με πλήθος στοιχημάτων.

Είχε την τύχη να συμμετέχει στον πιο εύκολο όμιλο του Μουντιάλ, τα βρήκε «σκούρα» στην πρεμιέρα με την Αίγυπτο (1-0 στο 89’), έπαιξε όσο χρειάστηκε εναντίον της Σαουδικής Αραβίας (1-0), έβγαλε την ποιότητα της στο τελευταίο ματς με τη Ρωσία. Αυτή είναι η Ουρουγουάη, μια ομάδα που σε καμία περίπτωση δε ξεσηκώνει τα πλήθη, όμως έχει χαρακτήρα και σοβαρότητα, παίζει πλέον με την ταυτότητα που της έχει προσδώσει ο πολύπειρος Όσκαρ Ταμπάρες, που βρίσκεται για 12 έτη στην άκρη του πάγκου της. Ήταν η μοναδική ομάδα του τουρνουά που δε δέχτηκε γκολ στη φάση των ομίλων.

Το 2016 πήρε την πρόκριση απ’ τον όμιλο με 3/3 ισοπαλίες και όλοι ξέρουμε την ευτυχή κατάληξη. Φέτος, η Πορτογαλία έκανε μια νίκη και δύο ισοπαλίες, προκρίθηκε ασθμαίνοντας, αφού ήρθε για ακόμη μια φορά κατάφατσα μ’ έναν ντροπιαστικό αποκλεισμό. Έπαιζε για δύο αποτελέσματα κόντρα στο Ιράν, προηγήθηκε στο φινάλε του ημιχρόνου με το απίθανο γκολ του Κουαρέσμα, θα μπορούσε να «τελειώσει» το ματς με το πέναλτι στο 53’, όμως ο Ρονάλντο αστόχησε. Οι Ίβηρες ίδρωσαν, αγχώθηκαν, πιέστηκαν, ισοφαρίστηκαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και στην αμέσως επόμενη φάση είδαν τον… Χάρο με τα μάτια τους, αφού το Ιράν έχασε κλασική ευκαιρία για την ανατροπή.

**Ισχύει μόνο για εγγεγραμμένα μέλη της Interwetten.